Pin It
Favourite

Thursday, May 2, 2019

Where to stream ECMA action this week

Classified, Hillsburn and Jeremy Dutcher among multiple nominees for this year's PEI-based fest.

Posted By on Thu, May 2, 2019 at 11:56 AM

click to enlarge Hey Rosetta's Tim Baker will appear on the ECMA awards show before his St. Matt's shows this weekend. - BRITNEY TOWNSEND
  • Britney Townsend
  • Hey Rosetta's Tim Baker will appear on the ECMA awards show before his St. Matt's shows this weekend.

Reup on the 2019 East Coast Music Award nominations ahead of tonight's big Jonathan Torrens-hosted awards show in Charlottetown, where the event is parked until Sunday. Classified's big 2018 has rolled into 2019, with the rapper racking up seven nods. Other multiple nominees include Fortunate Ones, Hillsburn, Neon Dreams and Ben Caplan.

If you can't make it across the bridge for the festivities you can catch the awards—along with live feeds of select showcases and events—via ECMA TV right here.

2019 MUSIC AWARD NOMINEES

Album of the Year
Classified, Tomorrow Could Be The Day Things Change (Producer: Luke Boyd)
Dylan Menzie, As The Clock Rewinds (Producer: Adam Gallant)
Fortunate Ones, Hold Fast (Producer: Daniel Ledwell)
Paper Lions, At Long Creek II (Producer: Colin Buchanan)
Postdata, Let's Be Wilderness (Producer: Tony Doogan)

Blues Recording of the Year
Dan Doiron, Livin' Centre Stage
Earle & Coffin, A Day In July
Elise Besler, Truth
Logan Richard, The Split 2.0
Myles Goodwyn and Friends of the Blues, Myles Goodwyn And Friends Of The Blues

Bucky Adams Memorial Award
Jody Upshaw
Keonté Beals
Owen Lee
Reeny Smith
Tachichi

Classical Composition of the Year
Andrew Staniland, "Earthquakes and Islands"
Charke, "Cormier Duo: Ex Tempore"
Jeremy Dutcher, "Mehcinut"
Paul Halley, "God’s Grandeur"

Classical Recording of the Year
Charke, Cormier Duo: Ex Tempore
Duo Concertante, Perfect Light
Jennifer King, O Mistress Moon
New Brunswick Youth Orchestra, Sea to Sea
Paul Halley, In The Wide Awe And Wisdom

Contemporary Roots Recording of the Year
Jeremy Dutcher, Wolastoqiyik Lintuwakonawa
Jimmy Rankin, Moving East
Lennie Gallant, Time Travel
Museum Pieces, Plain Sight
Meaghan Blanchard, The Great Escape

Country Recording of the Year
Cameron Nickerson, Detours
Carolina East, Crossroads
Mallory Johnson, Mallory Johnson
Ryan Cook, Having a Great Time
Thomas Stajcer, Will I Learn To Love Again?

Dance Recording of the Year
Balco (feat. Malia Rogers), "Real You"
Dion Todd, "Rocketship State of Mind"
Lonely Kid & Dylan Menzie, "You Could Be My Queen"
PINEO & LOEB, "Bump In The Road"

Electronic Recording of the Year
Alex Byrne, Come Back
Denique, Shape 1
grej, Chasing the Path
Rozalind MacPhail, LOVE AND LET BE
Sparkee, Technically Impossible EP

Folk Recording of the Year
Ben Caplan, Old Stock
Gunning & Cormier, Two
Heather Rankin, Imagine
Ian Sherwood, Bring The Light
The Ennis Sisters, Keeping Time
The Once, Time Enough

Francophone Recording of the Year
Chloé Breault, Love
Joannie Benoît, Feux de bengale
Les Hôtesses d'Hilaire, Viens avec moi
Raphaël Butler, Raphaël Butler
Simon Daniel, Nightcrawler

Gaelic Artist of the Year
Ben Miller & Anita MacDonald
Dara Smith-MacDonald & Adam Young
Kyle MacDonald
NicNeil

Group Recording of the Year
ChessClub, These Flowers Are For You
Fortunate Ones, Hold Fast
Hillsburn, The Wilder Beyond
Les Hôtesses d'Hilaire, Viens avec moi
Paper Lions, At Long Creek II
The Town Heroes, Everything (Will Be Fine When We Get To Where We Think We're Going)
Vishtèn, Horizons

Indigenous Artist of the Year
Alan Syliboy and The Thundermakers
Brandon Arnold
Jeremy Dutcher
Old Self & Kam Speech
SHiFT FROM THA 902

Inspirational Recording of the Year
Infinitely More, The Beauty Of The One
Matt Linton, Call His Name Jesus
Paul Brace, Liars & Actors
Rootsdeepdown, Live At Selah
We The Rescued, Heartstrings

Instrumental Recording of the Year
Beaton-Plasse, Beaton-Plasse
Ben Miller & Anita MacDonald, South Haven
Gillian Head, Tidal
Joyful Noise, Cocoloco
Richard Wood, Unbroken

Jazz Recording of the Year
Bill Elliott, Canadian Certified Guitar Player
Grahame Rhodes, Giant Steps
Ouroboros, Kitchuses
Tin Pan Darlings, Inside a Melody
Tom Easley, The Starting Point vs The Steep Decline

Loud Recording of the Year
Death Valley Driver, Wolf Crown
Hitman, The Offering: Side 1
Kilmore, Call of the Void
Orchid’s Curse, Graveyard of the Gulf
The Combine, Void and Vessel

Pop Recording of the Year
Adyn Townes, After The Fall
Neon Dreams, Shape Of My Mind
Paper Lions, At Long Creek II
Rachel Beck, Rachel Beck
Simon Daniel, Nightcrawler

R&B/Soul Recording of the Year
Amanda Jackson Band, Fire in the Blue
Cyndi Cain, Stand Up
Elijah Wohlmuth (Will), 3am
Jody Upshaw, Straight Shooter
Reeny Smith, WWIII: Strength. Courage. Love.

Rap/Hip-Hop Recording of the Year
Brandon Arnold, A Leo's Dream
Classified, Tomorrow Could Be The Day Things Change
Kayo, Winter in St. Lucia
Mitchell Bailey, Season One
Quake Matthews, Drinking Games

Rising Star Recording of the Year
FM Berlin, At Least You're Having Fun
Jenni & The Hummingbird, Your Masterpiece
Jeremy Dutcher, Wolastoqiyik Lintuwakonawa
LeRiche, X-Dreamers
Rachel Beck, Rachel Beck

Rock Recording of the Year
FM Berlin, At Least You're Having Fun
Les Hôtesses d'Hilaire, Viens avec moi
Postdata, Let's Be Wilderness
Tampa, Belated Love
The Stanfields, Limboland

Roots/Traditional Recording of the Year
Barra MacNeils, On the Bright Side
Beaton-Plasse, Beaton-Plasse
Rosemary Lawton, Painted Glass
Rum Ragged, The Hard Times
Vishtèn, Horizons

Solo Recording of the Year
Ben Caplan, Old Stock
Classified, Tomorrow Could Be The Day Things Change
Gabrielle Papillon, Keep the Fire
Heather Rankin, Imagine
Jeremy Dutcher, Wolastoqiyik Lintuwakonawa

Song of the Year
 Ben Caplan, "Lullaby" (Producer: Graham Scott)
Gabrielle Papillon, "When The Heart Attacks"  (Producers: Corey LeRue, Daniel Ledwell)
Postdata, "Black Cloud" (Producer: Tony Doogan)
Quake Matthews (feat. Neon Dreams), "Confessions"  (Producer: Street Runner)
The East Pointers, "Two Weeks" (Producer: Gordie Sampson)

Songwriter of the Year
 Ben Caplan
Classified
Fortunate Ones
Gabrielle Papillon
Port Cities
The Town Heroes

Fans' Choice Entertainer of the Year
Barra MacNeils
Ben Caplan
David Myles
Fortunate Ones
Heather Rankin
Hillsburn
Lennie Gallant
Mo Kenney
Neon Dreams
Paper Lions
Port Cities
The East Pointers

Fans' Choice Video of the Year
Ben Caplan, "Minimum Intervals" (Director: Filet Production Services, Catherine Brown)
BRDGS, "All My Friends" (Director: Loggo Lionel)
Christina Martin, "Always Reminding" (Director: Ryan Thompson)
Classified, "Powerless" (Director: Andrew Hines)
Hillsburn, "Strange Clouds" (Director: Paul Aarntzen)
Jimmy Rankin, "Been Away" (Director: Jeth Weinrich)
KINLEY, "Golden Days" (Director: Jenna MacMillan)
LeRiche, "River Runs" (Director: Charlotte Rabate)
Makayla Lynn, "Joyride" (Director: Scott Simpson)
Neon Dreams, "Shape Of My Mind" (Director: Zack Facts)
 

Tags: , , , , , ,

.SpecialPlacement>Home

Survey Asks

What's the best freezie flavour?

  • Red
  • Orange
  • Purple
  • Pink
  • White
  • Blue

View Results

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Remember, it's entirely possible to disagree without spiralling into a thread of negativity and personal attacks. We have the right to remove (and you have the right to report) any comments that go against our policy.

Trending in the Alternative Press

The Scene

More »

In Print This Week

Vol 27, No 7
July 11, 2019

Cover Gallery »


Real Time Web Analytics

© 2019 Coast Publishing Ltd.