Congrats to all. Not to brag but we'd like to point out that the Coast's Sue Carter Flinn has been nominated for Media Professional of the World. I mean, year. Woot woot Suzay. Complete list of nominees below. Awards will be presented during Nova Scotia Music Week.
Bell Aliant Entertainer of the Year — Public Vote
Presented by Bell Aliant
Rose Cousins
David Myles
Dave Gunning
John Campbelljohn
The Stanfields
The Trews
Album of the Year
Presented by MacDonald Chisholm Trask Insurance
Amelia Curran — Hunter, Hunter
Wintersleep — New Inheritors
The Stanfields — Vanguard Of The Young And Reckless
The Trews Acoustic — Friends &Total Strangers
Radio Radio - Belmundo Regal
Alternative Artist/Group Recording of the Year
Presented by Aberdeen Paving
The Town Heroes — Birds And Fear
The Sorrys — Neanderthal Cell Phone
The Stanfields — Vanguard Of The Young And Reckless
Ruth Minnikin and Her Bandwagon — Depend On This
Glory Glory Man United — Zombies!!!
Blues Artist/Group Recording of the Year
The Hupman Bothers — The South Mountain Swamp Rock Opera
John Campbelljohn — Good To Go
Kim Dunn — Take This Hammer
Ken Ward — Living With A Saint
Thom Swift — Blue Sky Day
Country/Bluegrass Artist/Group Recording of the Year
Ashley Condon — Come In From The Cold
The Keats — Good To Be Home
Grassmarket — Port City
Moonshine Ramblers — Moonshine Ramblers
Laura Merrimen — Love Letters For Lonely Hunters
Digital Artist of the Year
Ghettosocks
Jon Bryant
Dave Carroll
The Stanfields
Tanya Davis
DJ of the Year
DJ IV
R$ $mooth
DJ T-Woo
Skratch Bastid
DJ Y-Rush
Female Artist Recording of the Year
Presented by Delta Hotels
Chelsea Nisbett — Anchored Roots
Rose Cousins — The Send Off
Amelia Curran — Hunter, Hunter
Ruth Minnikin and Her Bandwagon — Depend On This
Laura Merrimen — Love Letters For Lonely Hunters
Folk Artist/Group Recording of the Year
Rose Cousins — The Send Off
Amelia Curran — Hunter, Hunter
David Myles — Turn Time Off
Dave Gunning — We’re All Leaving
Kev Corbett — Son Of A Rudderless Boat
Postdata — Postdata
Francophone Artist/Group Recording of the Year
Radio Radio — Belmundo Regal
Joseph Edgar - Y'a un train qui s'en vient...
Simon et Andre — J’l’Essayreng
Group Recording of the Year
Presented by Rudder’s Seafood Restaurant and Brew Pub
Black Moor — The Conquering
Alert The Medic — We, The Weapon
Wintersleep — New Inheritors
The Stanfields — Vanguard Of The Young And Restless
Glory Glory Man United — Zombies!!!
Hip-Hop Recording of the Year
Presented by Coastal Financial
Ghettosocks — Treat Of The Day
The Caravan — Emerald City
Three Sheet — In Circulation
Radio Radio — Belmundo Regal
Inspirational Artist/Group Recording of the Year
Through His Grace — His Story
Chelsea Nisbett — Anchored Roots
Elizabeth Deveau — The True Vine
Jon Bryant — Two Coasts For Comfort
Marko Simmonds — Marko Presents
Jazz/Electro/Acoustic Artist/Group Recording of the Year
Presented by Stayner’s Wharf Pub & Grill
Daniel Matto — I’m Old Fashioned
Jeff Torbert — This Weather Honest
Swingology — Under Paris Skies
Emmy Alcorn — Unveil
Dwayne Côté and Duane Andrews — Dwayne Côté and Duane Andrews
Loud Artist/Group Recording of the Year
Presented by Symphony Nova Scotia
Black Moor — The Conquering
Obsydian — The Grotesque Presage
Last Call Chernobyl — Drowning Beneath The Sound Of Change
Big Game Hunt — Goliath
Male Artist Recording of the Year
Presented by Delta Hotels
Ghettosocks — Treat Of The Day
Colin Grant Band — Fun For The Whole Family
David Myles — Turn Time Off
Dave Gunning — We’re All Leaving
Thom Swift — Blue Sky Day
Musician of the Year
Presented by Ticketpro
Jordi Comstock
John Campbelljohn
Keith Mullins
Kim Dunn
Ian Sherwood
Music Video/DVD of the Year
Presented by Atlantic Film Festival
Ghettosocks — Out For Treats
Caledonia — We Are America
The Stanfields — The Dirtiest Drunk
Gypsophilia — Hietzing/Battery Life
The Trews — Highway Of Heroes
Tanya Davis — How To Be Alone
New Artist/Group Recording of the Year
Presented by Grant Thorton
Black Moor — The Conquering
Ria Mae — Between The Bad
The Town Heroes — Birds And Fear
Last Call Chernobyl — Drowning Beneath The Sound Of Change
Jon Bryant — Two Coasts For Comfort
Three Sheet — In Circulation
Pop/Rock Artist/Group Recording of the Year
Presented by Coastal Financial
Alert The Medic — We, The Weapon
Molly Thomason — Through The Static
Dwight Deon — Anthems For The Restless
Wintersleep — New Inheritors
Gloryhound — Leave It Alone
SOCAN Songwriter of the Year
Presented by SOCAN
Rose Cousins
Amelia Curran
David Myles
Dave Gunning
Steve Poltz
Traditional/Roots Artist/Group Recording of the Year
Presented by The Old Triangle Irish Alehouse
Colin Grant Band — Fun For The Whole Family
HAWP — Storm And Calm
Fleur Mainville — My Rare One
Dwayne Côté and Duane Andrews — Dwayne Côté and Duane Andrews
Chrissy Crowley - The Departure
Urban Artist/Group Recording of the Year
Chelsea Nisbett — Anchored Roots
Marko Simmonds — Marko Presents
Gary Beals — The Rebirth Of
Electric City Underground - All Means Necessary
Booking Agent of the Year
Talent Source
Eastern Entertainment
Stephanie Purcell (Limelight Communications Group)
Craig Mercer (The Paragon Theatre)
Troy Arseneault (The Seahorse Tavern)
Community Presenter of the Year
Town of Port Hawkesbury
Little River Folk Society
Cobequid Arts Council
Tunes at Noon
Company of the Year
Presented by East Coast Music Association
Diminished Fifth Records
Marcato Digital Solutions
Sonic Entertainment Group
Jones & Co.
GroundSwell Music
Corporate Sponsor of the Year
Denmark Productions
Molson Canadian
Nu Star Energy
Bell Aliant
Delta Hotels
Educator of the Year
Waye Mason
Bruce Aitken
Jonny Stevens
Keith Mullins
Jim Stewart
Event of the Year
Presented by The Seahorse Tavern
Halifax Pop Explosion
Cape Breton International Drum Fest
Lunenburg Folk Harbour Festival
In The Dead Of Winter
Riverfest
Industry Professional of the Year
Jonny Stevens
Stephanie Purcell
Kimberly Sinclair
Darren Gallop
Craig Mercer
Manager of the Year
Jason Burns
Adam Lomas
Ian McKinnon
Sheri Jones
Eirinn Fraser
Janesta Boudreau
Media Professional of the Year
Tom Bedell (Q104)
Stephen Cooke (The Chronicle Herald)
Phlis McGregor (CBC Radio)
Sue Carter Flinn (The Coast)
BJ Burke (Q104)
Promoter of the Year
Bruce Aitken
Jeremy McNeil
Sonic Concerts
Craig Mercer
Troy Arseneault
Producer of the Year
Daniel Ledwell
Fred Lavery
Jamie Sparks
Joel Plaskett
Charles Austin
Production Company of the Year
Groundsound
Sound Systems Plus
Christie Lites
Tour Tech East
Advanced Systems
Publicist of the Year
Josh Hogan (Hogan Media Relations)
Wendy Phillips (Phillips Public Relations Ltd.)
Eirinn Fraser (Trisagon Productions)
Matt Charlton (Pigeon Row)
Radio Program of the Year
Halifax is Burning (CKDU)
Route 104 (Q104)
Atlantic Airwaves (CBC)
East Coast Countdown
That East Coast Show (CKBW)
Radio Station of the Year
Presented by Theriault Financial
CKOA-FM The Coast
101.5 The Hawk (CGIO FM)
Q104
Z103.5 The Beat
CKDU
98.9 XFM Antigonish
Recording Studio of the Year
Soundmarket Studios
Lake Wind Sound Studio
Echo Chamber
The Sonic Temple
Codapop
Studio Engineer of the Year
Tim Feswick
Rob Corrigan
Michael Shepherd
Charles Austin
Darren Van Niekerk
Technician of the Year
Dennis Field
Daniel Ledwell
Steve “Snickers” Smith
Ron Anonsen
Carl Gosine
Venue of the Year
Presented by Broken Chord Promotions
The Seahorse Tavern
The Paragon Theatre
Marigold Cultural Centre
The Carleton Music Bar & Grill
The Company House
Visual Artist of the Year
Presented by Argyle Fine Art
Janette Rawding
Daniel Ledwell
Chr!s Sm!th
Nick Brunt
Peter Farmer
Mat Dunlap
Volunteer of the Year
Presented by Sonic Entertainment Group
Josh White
Eirinn Fraser
Emma Lee Stewart
Adriana Afford
Pam Samson